Miten Pihlistä brändätään?

293

Kaupunginosien brändäys on ajan henki. Siihen on tarttunut myös Elävä esikaupunki –hanke, joka järjestää 24.5. seminaarin aiheena ”Voiko lähiön mainetta suunnitella? — Asuinalueiden brändäys aluekehittämisessä”. Asiaa aiheesta on tarjolla perjantaina 24.5.klo 12.30-16.30 Valtsikan seminaarissa. Tervemenoa mukaan!

Brändäystä tehdään yhä enemmän myös kaupunki- ja aluesuunnittelussa, mutta miten alueen brändi rakennetaan ja voidaanko sitä muuttaa, jos mielikuvat asuinalueesta eivät vastaa toivottua? Nostaako myönteinen mielikuva ja hyvä brändi, asuinalueen hintatasoa? Onko asuinalue- ja kaupunkibrändeistä hyötyä vaiko haittaa?

Valtiotieteellisen tiedekunnan luentosalissa (Unioninkatu 37, Helsingin yliopisto) järjestettävässä seminaarissa pohditaan aluebrändäyksen roolia ja merkitystä asuntotuotannossa sekä tarkastellaan asiaa mm. rakennuttamisen, kaupunkiuudistamisen ja asukkaiden näkökulmista.

Seminaari on maksuton. Katso seminaarin ohjelma ja lisätietoa seminaarista oheisesta linkistä.  Tervetuloa!